فراخوان دوره سی و دوم

فراخوان سی و دومین جایزۀ جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران

دبیرخانۀ جایزۀ جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران، سی &lrmو دومین دورۀ این جایزه را با هدف شناسایی و معرفی كتاب‌های ارزشمند در دو حوزۀ مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی، در سه بخش تألیف، ترجمه و تصحیح كه برای نخستین بار طی سال گذشتۀ میلادی (2023) به زبان‌های گوناگون در كشورهای مختلف (غیر از ایران) چاپ شده است، در بهمن‌ماه 1403 برگزار می‌کند. بر این اساس از تمامی ناشران، پدیدآورندگان و صاحب‌نظران دعوت می‌شود، یک نسخة مکتوب از کتاب مورد نظر خود را برای شرکت در این دورۀ جایزه، به نشانی دبیرخانه و نسخة الکترونیک کتاب را  نیز به پایگاه الکترونیکی جشنواره ارسال کنند.

موضوع آثار ارسالی

الف ـ مطالعات اسلامی: كلیات، معارف اسلامی، تاریخ اسلام، رجال، اخلاق، علوم قرآنی، حدیث، ترجمۀ متون اسلامی، قرآن‌پژوهی و تفسیر، فقه و حقوق اسلامی، علم كلام، فلسفه، تصوف و عرفان، تاریخ علم در اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی، اقتصاد اسلامی، هنر و معماری اسلامی، مطالعات اسلامی معاصر و غیره.

ب ـ مطالعات ایرانی: كلیات، زبان و زبان‌شناسی ایرانی، مردم‌شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری  ایرانی، تاریخ و تمدن ایران باستان، ترجمۀ آثار اندیشمندان ایرانی و غیره.

 

ویژگی‌های آثار ارسالی

 الف) برخورداری از ابتكار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی و تحقیقات و مطالعات ایرانی؛

ب) بهره‌مندی از ارزش فرهنگی بسیار درخور توجه و منطبق با معیارهای تحقیقی و پژوهشی و استناد به منابع معتبر و علمی؛

ج) تناسب حجم كتاب با محتوا، فصل‌بندی موضوع‌ها، رعایت هماهنگی فصول و یك‌دستی مطالب، ذكر فهارس فنی، اهتمام به ویراستاری، آرایه مناسب کتاب و نداشتن اغلاط چاپی؛

د) رعایت معیارهای اساسی ترجمه در كتاب‌های ترجمه شده؛

هـ) رعایت آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به همراه توضیحات و حواشی لازم، و ارائه نسخ بدل به حد كافی در كتاب‌های تصحیح‌ شده.

 

مهلت ارسال آثار: 31 شهریور‌‌ ماه 1403

نشانی: تهران، خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفرجنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک 2، طبقه اول، دبیرخانه جایزۀ جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، کدپستی: 1315773411

تلفن: 02166415255

دورنگار: 02166415498

پست الکترونیک: bookaward@ketab.ir

پایگاه الکترونیکی: www.bookaward.ir